Zabieg przeprowadzony u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem jest pionierski na Mazowszu. Jego przeprowadzenie było konieczne, ponieważ pacjent mógł umrzeć – podkreśla dr n. med. Wojciech Dworzański, kierownik Pracowni Hemodynamiki w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.
Pacjent, mieszkaniec powiatu grójeckiego (wiek ponad 70 lat)trafił do szpitala w Radomiu w nocy z wtorku na środę z objawami ostrego zespołu wieńcowego z powikłanym wstrząsem kardiologicznym. Zabieg został wykonany przez zespół specjalistów Zakładu Hemodynamiki RSZS i polegał na wykonaniu zabiegu koronarografii, a następnie angioplastyki tętnicy wieńcowej.
Zasadnicza zmiana w przebiegu zabiegu dotyczyła konieczności zachowania bezwzględnego reżimu epidemiologicznego. Konieczne było zabezpieczenie zespołu operującego przed zarażeniem wirusem. W takiej sytuacji niezbędne było oczywiście zapewnienie personelowi kombinezonów i ubrań ochronnych. Zastosowane środki ochrony nie mogły w żaden sposób wpływać na przebieg operacji i na precyzję wykonania zabiegu – podkreśla dr Wojciech Dworzański.
Operacja się udała, pacjent w stanie stabilnym ciężkim przebywa pod opieką lekarzy i pielęgniarek oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.