Zadzwoń
+48 48 361 51 00
Wyślij
wiadomość
Nawiguj
Jak dojechać?

Oddział

Oddział Ginekologiczno-Położniczy

Zobacz wskazówki dojazdu

Plan ogólny

Plan ogólny
BGBPBGNBZZPBLBudynek specjalistycznyPPGCGAGBBudynek SORGDGFGEBudynek rehabilitacji

BG

BP

BGN

BZ

ZP

BL

Budynek specjalistyczny

PP

GC

GA

GB

Budynek SOR

GD

GF

Lorem ipsum

GE

Budynek rehabilitacji

Budynek: BG

Z ODCINKIEM CHIRURGII GINEKOLOGICZNEJ JEDNEGO DNIA

Kierownik: lek. Zygmunt Jacek Nita
Pielęgniarka oddziałowa: Agnieszka Nocoń
Kierownik: tel. 48 361-52-33
Gabinet lekarski: tel. 48 361-51-28 lub 361-51-23
Dyżurka położnych: tel. 48 361-51-01 lub 361-53-86


Lekarze pracujący w oddziale:
lek. Aleksander Ananicz
lek. Andrzej Choroś
lek. Andrzej Chraboł
lek. Wojciech Godek
lek. Paulina Kocur-Jakubik
lek. Maria Kowalczewska-Bogucka
lek. Ewa Nowocień-Chojnacka
lek. Wojciech Paduszyński
lek. Monika Sasal
dr n. med. Wacław Sikora
dr n. med. Dobrosława Sikora-Szczęśniak
lek. Jadwiga Smolińska
lek. Sławomir Wróblewski
lek. Małgorzata Achremczyk
dr n. med. Izabela Lewandowska-Andruszuk
lek. Barbara Kalbarczyk
lek. Jacek Kotas
lek. Martyna Stępniewska
lek. Karol Stępniewski
lek. Adrian Mazan


Liczba łóżek: 67, w tym 5 intensywnego nadzoru.

Oddział sprawuje opiekę nad pacjentkami ginekologicznymi, pacjentkami hospitalizowanymi na patologii ciąży oraz pacjentkami rodzącymi.

Wyspecjalizowany zespół lekarzy i położnych gwarantuje profesjonalne leczenie i opiekę.

W oddziale rocznie hospitalizowanych jest około 4000 pacjentek, wykonywanych jest około 500 zabiegów operacyjnych, około 100 zabiegów laparoskopowych. W naszym oddziale przychodzi na świat rocznie koło 1700 dzieci.

W ramach diagnostyki hospitalizowanych pacjentek jest możliwość wykonania następujących badań:

 • EKG, Holter EKG, Holter RR, Echokardiografia;
 • EEG, EMG;
 • Spirometria;
 • Badania obrazowe – USG, RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny;
 • Badania bakteriologiczne, pełny zakres badań laboratoryjnych.

Odcinek ginekologiczny

Odcinek ten zajmuje się leczeniem operacyjnym pacjentek z chorobami narządu rodnego. Są tu wykonywane wszystkie rodzaje zabiegów ginekologicznych klasycznych lub laparoskopowych, m.in.: wyłuszczenie mięśniaków, usunięcie macicy, zabiegi na szyjce macicy, usunięcie torbieli jajnika, inne operacje na przydatkach, zabiegi poprawiające statykę narządu rodnego, operacje onkologiczne. Wycinek każdej podejrzanej nowotworowo zmiany jest badany histopatologicznie. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, badanie wstępne jest wykonywane podczas zabiegu w trybie śródoperacyjnym. Badania histopatologiczne są wykonywane na miejscu w naszej Pracowni Patomorfologii.

W oddziale funkcjonuje Poradnia Uro-ginekologiczna prowadząca diagnostykę i leczenie zaburzeń w oddawaniu moczu. W sytuacjach wątpliwych wykonujemy badanie urodynamiczne i jeśli zachodzi potrzeba, prowadzimy leczenie farmakologiczne. Leczymy również operacyjnie wysiłkowe nietrzymanie moczu, a skuteczność operacji sięga 80 – 90%.

Blok operacyjny

Szpital nasz jest wyposażony w nowoczesny Blok Operacyjny mający dwie sale, w których odbywają się wszystkie operacje ginekologiczne w tym i laparoskopowe oraz salę do cięć cesarskich zlokalizowaną przy bloku porodowym.

Odbywają się tu operacje ginekologiczne takie, jak: usunięcie macicy i mięśniaków, zabiegi na szyjce macicy, poprawienie statyki narządu rodnego, wyłuszczenie lub usunięcie torbieli, plastyka krocza, operacje na przydatkach. Operowane są również takie schorzenia jak wysiłkowe nietrzymanie moczu z użyciem taśm syntetycznych.

Odcinek Patologii Ciąży

Trafiają tu pacjentki wtedy, kiedy powikłania ciąży wymagają stałego leczenia i monitorowania, a opieka ambulatoryjna nie zapewnia bezpieczeństwa ciąży. Nasz szpital ma 18 łóżek wyposażonych w komputerowy system nadzoru kardiotokograficznego łodów, nowoczesne ultrasonografy do diagnostyki płodu.

W oddziale leczone są pacjentki z cukrzycą w ciąży, nadciśnieniem tętniczym, chorobami wątroby, zagrażającym poronieniem i porodem przedwczesnym, łożyskiem przodującym, powikłaniami internistycznymi w przebiegu ciąży, schorzeniami nerek i dróg moczowych, zaburzeniami wzrostu płodu, wielowodziem itp.

Oddział kontroluje dobrostan płodu przy pomocy kardiotokografii ciąż pojedynczych i bliźniaczych, wykonuje badania ultrasonograficzne, monitoruje ciśnienie tętnicze ciężarnych, poziomy glikemii, nadzoruje wagę pacjentek dostosowując diety do poszczególnych jednostek chorobowych, prowadzi diagnostykę laboratoryjną.

Jesteśmy jednym z nielicznych ośrodków w regionie, w którym oznaczany jest poziom kwasów żółciowych u pacjentek z cholestazą ciężarnych.

Wszystkim naszym pacjentkom staramy się zapewnić bezpieczne i optymalne warunki kontynuacji ciąży i porodu.

 

Szkoła Rodzenia

Szkoła Rodzenia przy Radomskim Szpitalu Specjalistycznym mieści się w głównym budynku szpitala wejście od ul. Tochtermana. Zajęcia teoretyczne (wykłady) odbywają się we wtorki o godz.16-ej na świetlicy szpitalnej, po wykładzie w zakładzie rehabilitacji (piętro wyżej) o godz.17-ej odbywają się zajęcia praktyczne (gimnastyka dla ciężarnych).

Część teoretyczna składa się następujących tematów:

 1. Więź emocjonalna matki z dzieckiem w okresie płodowym i podczas porodu (psycholog).
 2. Poród – symptomy zbliżającego się porodu, okresy porodu i ich przebieg, pokaz porodu na fantomie położniczym (położna).
 3. Karmienie piersią – zalety karmienia naturalnego, nauka techniki karmienia, trudności związane z karmieniem piersią i sposoby ich pokonywania (położna).
 4. Karmienie piersią w aspekcie psychologicznym (psycholog).
 5. Pielęgnacja noworodka i niemowlęcia – zasady pielęgnacji, pokaz kąpieli, instruktaż i ćwiczenia (położna).
 6. Połóg – podział połogu na wczesny i późny, obserwacja położnicy, nauka samoobserwacji, pielęgnacja w połogu, kontrola po zakończeniu okresu połogu (położna).

Część praktyczna – gimnastyka.

 1. Gimnastyka poszczególnych mięśni dna miednicy i krocza.
 2. Nauka oddychania w poszczególnych okresach porodu.
 3. Nauka parcia.
 4. Relaksacja.

Kurs obejmuje 6 spotkań składających się równolegle z zajęć teoretycznych oraz praktycznych. Uczestniczyć w zajęciach mogą kobiety ciężarne po 26 tygodniu ciąży indywidualnie lub z partnerem. Na zajęcia gimnastyczne obowiązuje skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę (z zaświadczeniem o braku przeciwwskazań).

Zajęcia w Szkole Rodzenia są odpłatne zgodnie z cennikiem.

 

Izba Przyjęć

Do porodu należy zgłosić się do Izby Przyjęć Szpitala, która znajduje się na parterze. Tu przyjmą Panią położna i lekarz, którzy ocenią Pani stan położniczy.

Następnie zostanie Pani przewieziona do Bloku Porodowego. W wyjątkowych sytuacjach może się jednak zdarzyć, że w Szpitalu nie będzie miejsc, wtedy personel Izby Przyjęć znajdzie dla Pani miejsce w innym szpitalu położniczo-ginekologicznym.

Sala Porodowa

Rodząca może korzystać:

 • z nowoczesnej, klimatyzowanej sali porodowej ze sterowanym łóżkiem, drabinką, piłką, wyposażonej w łazienkę, kącik do pielęgnacji noworodka, aneksu wypoczynkowego;
 • ze swobody poruszania się w I okresie porodu, jednak o tym decydują położna i lekarz;
 • możliwości jedzenia i picia w zależności od sytuacji położniczej;
 • w II okresie porodu zapewniamy możliwość rodzenia w kucki, na stojąco, oraz na łóżku porodowym z możliwością dostosowania pozycji zgodnie z oczekiwaniami pacjentki (pozycja siedząca, półsiedząca, leżąca). Nie prowadzimy porodów w wodzie.

Szpital oferuje różne metody łagodzenia bólu porodowego.

Farmakologiczne:

 • znieczulenie wziewne – medycznym podtlenkiem azotu. Jest to bezpieczna metoda walki ze stresem i bólem, pomaga osiągnąć komfort psychiczny. Gaz wywołuje stan fizycznego odprężenia, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich podstawowych odruchów i świadomości. Podczas stosowania ma bardzo niewielki wpływ na takie funkcje, jak oddychanie i krążenie.;
 • znieczulenie domięśniowe / dożylne;
 • poszukujemy anestezjologa do prowadzenia porodów w znieczuleniu zewnątrzoponowym.

Niefarmakologiczne:

 • kąpiel relaksacyjna – w sali porodowej znajduje się łazienka wyposażona w prysznic z dyszami natryskowymi, zapewniającymi delikatny i relaksujący masaż.
 • ćwiczenia na piłce i wygodne materace do relaksacji i wypoczynku

Od momentu urodzenia noworodek ma zapewnioną opiekę lekarza neonatologa oraz pielęgniarki neonatologicznej, którzy uczestniczą przy porodzie.

Blok Porodowy jest wyposażony w system monitoringu porodu, ma też salę do cięć cesarskich.

PORÓD Z OSOBĄ TOWARZYSZĄCĄ

W zależności od możliwości i chęci przy porodzie może uczestniczyć osoba towarzysząca. Takie porody w naszym szpitalu są nieodpłatne. Zapewniamy możliwość odpępnienia noworodka przez osobę towarzyszącą.

Osoba towarzysząca przebiera się w specjalne szpitalne ubranie.

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ DO SZPITALA?

Do porodu nie jest potrzebne skierowanie.

Należy mieć ze sobą:

 • kartę przebiegu ciąży.
 • dokument tożsamości, numer NIP własny i pracodawcy.

Wyniki badań wykonanych w naszym szpitalu i w innych placówkach medycznych:

 • grupy krwi i Rh z pieczęcią ZOZ i imienną osoby wykonującej badanie;
 • WR, Hbs Ag,
 • cytologii;
 • posiewu z kanału szyjki macicy;
 • USG;
 • inne badania wykonywane w ciąży.

Należy pamiętać o konsultacjach specjalistycznych, kartach wypisowych ze szpitali.

Do planowego cięcia cesarskiego potrzebne będą również takie badania jak: układ krzepnięcia (wynik najpóźniej sprzed tygodnia), morfologia, elektrolity, badanie ogólne moczu oraz skierowanie ze wskazaniem do cięcia cesarskiego z zaświadczeniem uzasadniającym skierowanie do operacji.

RZECZY DLA SIEBIE

Na trzy tygodnie przed planowanym terminem porodu należy przygotować rzeczy, które mogą przydać się w szpitalu:

 • koszule nocne bawełniane umożliwiające karmienie;
 • szlafrok;
 • kapcie, klapki pod prysznic;
 • skarpetki;
 • biustonosz ciążowy (wzmocniony) lub do karmienia (z otwieranymi miskami), wkładki do biustonosza, wkładki higieniczne (nie z siateczką i bezzapachowe!), jak największe, np. typu nocnego lub maxi;
 • przybory toaletowe, chusteczki higieniczne, kosmetyki;
 • dwa ręczniki;
 • kubek lub filiżankę;
 • wszystkie przedmioty umilające Pani pobyt;
 • karty telefoniczne na chip lub telefon komórkowy;
 • odciągacz do pokarmu (można też wypożyczyć w Oddziale Położniczym).

DLA DZIECKA (dotyczy również Oddziału Patologii Noworodka oraz Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka)

Należy zabrać ze sobą:

 • 3-5 szt. ciepłych i cienkich kaftaników;
 • 3-5 szt. śpiochów lub pajacyków, body;
 • skarpety, czapeczki bez wiązania;
 • kocyk lub śpiworek, jasiek przydatny przy karmieniu;
 • kosmetyki do kąpieli, chusteczki do pielęgnacji, ręcznik;
 • paczkę pieluch jednorazowych dla noworodka (typu newborn), flanelowe i tetrowe pieluchy.

Bielizna noworodka powinna być wykonana z naturalnych włókien, najlepiej bawełny. Wszystkie te rzeczy powinny być świeżo uprane w specjalnym proszku do prania dziecięcej bielizny oraz wyprasowane.

W dniu wypisu w sezonie zimowym należy przynieść grubszy kocyk, śpiwór, ciepłą czapkę, sweterek, kombinezon lub dodatkowy ciepły kocyk.

Uprzejmie informujemy, że szpital nie pierze rzeczy osobistych pacjentek i noworodków. Brudne rzeczy należy zabierać do domu.

PO PORODZIE

Po zakończonym porodzie będzie Pani przebywała w Bloku Porodowym jeszcze przez dwie lub cztery godziny pod obserwacją lekarzy i położnych. Jeżeli dziecko urodziło się zdrowe, będzie Pani miała z nim stały kontakt z przerwami na niezbędne badania, które odbywają się na miejscu w sali porodowej. Tuż po porodzie będzie miała Pani możliwość po raz pierwszy nakarmić swoje dziecko piersią.

Pobyt w szpitalu trwa zazwyczaj trzy doby – spędzi je Pani z dzieckiem w Oddziale Położniczym.

Będzie Pani pod opieką lekarzy położników oraz doświadczonych położnych, a Pani dziecko – lekarzy neonatologów.

Jeżeli dziecko jest zdrowe i mama czuje się dobrze, czas pobytu w szpitalu może ulec skróceniu do dwóch dni.

Jeżeli poród odbył się metodą cesarskiego cięcia, pobyt w szpitalu wydłuży się. Pierwsze 12 godzin spędzi Pani w pozycji leżącej pod opieką doświadczonej położnej. Jeżeli dziecko jest zdrowe, obok Pani łóżka stanie również łóżeczko dla Pani dziecka. Położne pomogą zaopiekować się maleństwem przez cały czas pobytu w sali pooperacyjnej.

Jeżeli dziecko urodzi się przedwcześnie, chore, o małej masie ciała, będzie wymagało intensywnego leczenia i wspomagania oddechu, zostanie wtedy natychmiast przeniesione do Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka.

Zdjęcie obiektu
Fundusze Europejskie, Program Regionalny

Kontakt

Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr. Tytusa Chałubińskiego

ul. Lekarska 4
26-610 Radom
+48 48 361 51 00 +48 48 361 53 00

Kontakt