Plan ogólny

BG
BP
BGN
BZ
ZP
BL
Budynek specjalistyczny
PP
GC
GA
GB
Budynek SOR
GD
GF
Lorem ipsum
Lorem ipsum
Budynek: BG
Z ODCINKIEM CHIRURGII GINEKOLOGICZNEJ JEDNEGO DNIA
Kierownik: lek. Zygmunt Jacek Nita
Pielęgniarka oddziałowa: Agnieszka Nocoń
Kierownik: tel. 48 361-52-33
Gabinet lekarski: tel. 48 361-51-28 lub 361-51-23
Dyżurka położnych: tel. 48 361-51-01 lub 361-53-86
Lekarze pracujący w oddziale:
lek. Aleksander Ananicz
lek. Andrzej Choroś
lek. Andrzej Chraboł
lek. Wojciech Godek
lek. Paulina Kocur-Jakubik
lek. Maria Kowalczewska-Bogucka
lek. Ewa Nowocień-Chojnacka
lek. Wojciech Paduszyński
lek. Monika Sasal
dr n. med. Wacław Sikora
dr n. med. Dobrosława Sikora-Szczęśniak
lek. Jadwiga Smolińska
lek. Sławomir Wróblewski
lek. Małgorzata Achremczyk
dr n. med. Izabela Lewandowska-Andruszuk
lek. Barbara Kalbarczyk
lek. Jacek Kotas
lek. Martyna Stępniewska
lek. Karol Stępniewski
lek. Adrian Mazan
Liczba łóżek: 67, w tym 5 intensywnego nadzoru.
Oddział sprawuje opiekę nad pacjentkami ginekologicznymi, pacjentkami hospitalizowanymi na patologii ciąży oraz pacjentkami rodzącymi.
Wyspecjalizowany zespół lekarzy i położnych gwarantuje profesjonalne leczenie i opiekę.
W oddziale rocznie hospitalizowanych jest około 4000 pacjentek, wykonywanych jest około 500 zabiegów operacyjnych, około 100 zabiegów laparoskopowych. W naszym oddziale przychodzi na świat rocznie koło 1700 dzieci.
W ramach diagnostyki hospitalizowanych pacjentek jest możliwość wykonania następujących badań:
Odcinek ginekologiczny
Odcinek ten zajmuje się leczeniem operacyjnym pacjentek z chorobami narządu rodnego. Są tu wykonywane wszystkie rodzaje zabiegów ginekologicznych klasycznych lub laparoskopowych, m.in.: wyłuszczenie mięśniaków, usunięcie macicy, zabiegi na szyjce macicy, usunięcie torbieli jajnika, inne operacje na przydatkach, zabiegi poprawiające statykę narządu rodnego, operacje onkologiczne. Wycinek każdej podejrzanej nowotworowo zmiany jest badany histopatologicznie. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, badanie wstępne jest wykonywane podczas zabiegu w trybie śródoperacyjnym. Badania histopatologiczne są wykonywane na miejscu w naszej Pracowni Patomorfologii.
W oddziale funkcjonuje Poradnia Uro-ginekologiczna prowadząca diagnostykę i leczenie zaburzeń w oddawaniu moczu. W sytuacjach wątpliwych wykonujemy badanie urodynamiczne i jeśli zachodzi potrzeba, prowadzimy leczenie farmakologiczne. Leczymy również operacyjnie wysiłkowe nietrzymanie moczu, a skuteczność operacji sięga 80 – 90%.
Blok operacyjny
Szpital nasz jest wyposażony w nowoczesny Blok Operacyjny mający dwie sale, w których odbywają się wszystkie operacje ginekologiczne w tym i laparoskopowe oraz salę do cięć cesarskich zlokalizowaną przy bloku porodowym.
Odbywają się tu operacje ginekologiczne takie, jak: usunięcie macicy i mięśniaków, zabiegi na szyjce macicy, poprawienie statyki narządu rodnego, wyłuszczenie lub usunięcie torbieli, plastyka krocza, operacje na przydatkach. Operowane są również takie schorzenia jak wysiłkowe nietrzymanie moczu z użyciem taśm syntetycznych.
Odcinek Patologii Ciąży
Trafiają tu pacjentki wtedy, kiedy powikłania ciąży wymagają stałego leczenia i monitorowania, a opieka ambulatoryjna nie zapewnia bezpieczeństwa ciąży. Nasz szpital ma 18 łóżek wyposażonych w komputerowy system nadzoru kardiotokograficznego łodów, nowoczesne ultrasonografy do diagnostyki płodu.
W oddziale leczone są pacjentki z cukrzycą w ciąży, nadciśnieniem tętniczym, chorobami wątroby, zagrażającym poronieniem i porodem przedwczesnym, łożyskiem przodującym, powikłaniami internistycznymi w przebiegu ciąży, schorzeniami nerek i dróg moczowych, zaburzeniami wzrostu płodu, wielowodziem itp.
Oddział kontroluje dobrostan płodu przy pomocy kardiotokografii ciąż pojedynczych i bliźniaczych, wykonuje badania ultrasonograficzne, monitoruje ciśnienie tętnicze ciężarnych, poziomy glikemii, nadzoruje wagę pacjentek dostosowując diety do poszczególnych jednostek chorobowych, prowadzi diagnostykę laboratoryjną.
Jesteśmy jednym z nielicznych ośrodków w regionie, w którym oznaczany jest poziom kwasów żółciowych u pacjentek z cholestazą ciężarnych.
Wszystkim naszym pacjentkom staramy się zapewnić bezpieczne i optymalne warunki kontynuacji ciąży i porodu.
Szkoła Rodzenia
Szkoła Rodzenia przy Radomskim Szpitalu Specjalistycznym mieści się w głównym budynku szpitala wejście od ul. Tochtermana. Zajęcia teoretyczne (wykłady) odbywają się we wtorki o godz.16-ej na świetlicy szpitalnej, po wykładzie w zakładzie rehabilitacji (piętro wyżej) o godz.17-ej odbywają się zajęcia praktyczne (gimnastyka dla ciężarnych).
Część teoretyczna składa się następujących tematów:
Część praktyczna – gimnastyka.
Kurs obejmuje 6 spotkań składających się równolegle z zajęć teoretycznych oraz praktycznych. Uczestniczyć w zajęciach mogą kobiety ciężarne po 26 tygodniu ciąży indywidualnie lub z partnerem. Na zajęcia gimnastyczne obowiązuje skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę (z zaświadczeniem o braku przeciwwskazań).
Zajęcia w Szkole Rodzenia są odpłatne zgodnie z cennikiem.
Izba Przyjęć
Do porodu należy zgłosić się do Izby Przyjęć Szpitala, która znajduje się na parterze. Tu przyjmą Panią położna i lekarz, którzy ocenią Pani stan położniczy.
Następnie zostanie Pani przewieziona do Bloku Porodowego. W wyjątkowych sytuacjach może się jednak zdarzyć, że w Szpitalu nie będzie miejsc, wtedy personel Izby Przyjęć znajdzie dla Pani miejsce w innym szpitalu położniczo-ginekologicznym.
Sala Porodowa
Rodząca może korzystać:
Szpital oferuje różne metody łagodzenia bólu porodowego.
Farmakologiczne:
Niefarmakologiczne:
Od momentu urodzenia noworodek ma zapewnioną opiekę lekarza neonatologa oraz pielęgniarki neonatologicznej, którzy uczestniczą przy porodzie.
Blok Porodowy jest wyposażony w system monitoringu porodu, ma też salę do cięć cesarskich.
PORÓD Z OSOBĄ TOWARZYSZĄCĄ
W zależności od możliwości i chęci przy porodzie może uczestniczyć osoba towarzysząca. Takie porody w naszym szpitalu są nieodpłatne. Zapewniamy możliwość odpępnienia noworodka przez osobę towarzyszącą.
Osoba towarzysząca przebiera się w specjalne szpitalne ubranie.
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ DO SZPITALA?
Do porodu nie jest potrzebne skierowanie.
Należy mieć ze sobą:
Wyniki badań wykonanych w naszym szpitalu i w innych placówkach medycznych:
Należy pamiętać o konsultacjach specjalistycznych, kartach wypisowych ze szpitali.
Do planowego cięcia cesarskiego potrzebne będą również takie badania jak: układ krzepnięcia (wynik najpóźniej sprzed tygodnia), morfologia, elektrolity, badanie ogólne moczu oraz skierowanie ze wskazaniem do cięcia cesarskiego z zaświadczeniem uzasadniającym skierowanie do operacji.
RZECZY DLA SIEBIE
Na trzy tygodnie przed planowanym terminem porodu należy przygotować rzeczy, które mogą przydać się w szpitalu:
DLA DZIECKA (dotyczy również Oddziału Patologii Noworodka oraz Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka)
Należy zabrać ze sobą:
Bielizna noworodka powinna być wykonana z naturalnych włókien, najlepiej bawełny. Wszystkie te rzeczy powinny być świeżo uprane w specjalnym proszku do prania dziecięcej bielizny oraz wyprasowane.
W dniu wypisu w sezonie zimowym należy przynieść grubszy kocyk, śpiwór, ciepłą czapkę, sweterek, kombinezon lub dodatkowy ciepły kocyk.
Uprzejmie informujemy, że szpital nie pierze rzeczy osobistych pacjentek i noworodków. Brudne rzeczy należy zabierać do domu.
PO PORODZIE
Po zakończonym porodzie będzie Pani przebywała w Bloku Porodowym jeszcze przez dwie lub cztery godziny pod obserwacją lekarzy i położnych. Jeżeli dziecko urodziło się zdrowe, będzie Pani miała z nim stały kontakt z przerwami na niezbędne badania, które odbywają się na miejscu w sali porodowej. Tuż po porodzie będzie miała Pani możliwość po raz pierwszy nakarmić swoje dziecko piersią.
Pobyt w szpitalu trwa zazwyczaj trzy doby – spędzi je Pani z dzieckiem w Oddziale Położniczym.
Będzie Pani pod opieką lekarzy położników oraz doświadczonych położnych, a Pani dziecko – lekarzy neonatologów.
Jeżeli dziecko jest zdrowe i mama czuje się dobrze, czas pobytu w szpitalu może ulec skróceniu do dwóch dni.
Jeżeli poród odbył się metodą cesarskiego cięcia, pobyt w szpitalu wydłuży się. Pierwsze 12 godzin spędzi Pani w pozycji leżącej pod opieką doświadczonej położnej. Jeżeli dziecko jest zdrowe, obok Pani łóżka stanie również łóżeczko dla Pani dziecka. Położne pomogą zaopiekować się maleństwem przez cały czas pobytu w sali pooperacyjnej.
Jeżeli dziecko urodzi się przedwcześnie, chore, o małej masie ciała, będzie wymagało intensywnego leczenia i wspomagania oddechu, zostanie wtedy natychmiast przeniesione do Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka.
ul. Lekarska 4
26-610 Radom
+48 48 361 51 00 +48 48 361 53 00