Zadzwoń
+48 48 361 51 00
Wyślij
wiadomość
Nawiguj
Jak dojechać?

Karmienie piersią

Karmienie piersią

 

Mleko wytwarzane przez kobietę jest najlepszym pożywieniem dla dziecka, ponieważ, tak jak u każdego ssaka, pokarm matki najlepiej odpowiada potrzebom potomstwa, jest dostosowany do możliwości trawiennych młodego organizmu i tak skomponowany, by jego rozwój przebiegał prawidłowo.


 

Korzyści naturalnego karmienia

  • Pokarm matki zawiera wszystkie potrzebne dziecku składniki odżywcze (białko, cholesterol niezbędny do prawidłowego dojrzewania układu nerwowego, nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy) w odpowiednich proporcjach oraz liczne enzymy, hormony, elementy krwi, żywe komórki i czynniki wzrostu tkanek. Ta jedyna w swoim rodzaju receptura zapewnia dziecku osiągnięcie odpowiedniego wzrostu, wagi i gwarantuje prawidłowy rozwój.
  • Mleko matki stanowi chroni dziecko przed wieloma chorobami, ponieważ wraz z nim kobieta przekazuje dziecku przeciwciała do walki z: bakteriami, wirusami, grzybami, alergenami i toksynami. Ten mechanizm jest zmienny w czasie i odpowiada aktualnym potrzebom dziecka, np. gdy matka jest przeziębiona, jej mleko dostarcza dziecku przeciwciał, chroniących je przez chorobą.
  • Karmienie naturalne jest korzystne dla kobiety. Zmniejsza ryzyko krwawień poporodowych dzięki wydzielanej w czasie karmienia oksytocynie, która wpływa na obkurczanie się macicy. Ogromne znaczenie ma także ochrona przed chorobami nowotworowymi i osteoporozą. Gdy karmisz dziecko, wydłuża się okres bez miesiączki, co zmniejsza zagrożenie anemią. Ponadto karmienie pozwala na szybką utratę zbędnych kilogramów i zapobiega otyłości.
  • Karmienie piersią sprzyja powstaniu więzi między matką i dzieckiem. Matka karmiąca jest spokojniejsza, łatwiej sobie radzi z trudami macierzyństwa, na co duży wpływ ma hormon regulujący laktację – prolaktyna, który nastraja łagodnie i czule. Z kolei intensywny kontakt dziecka z matką – wtulenie w jej ramiona, słuchanie bicia jej serca, patrzenie prosto w oczy, uspokaja je i ma znaczenie dla rozwoju psychomotorycznego.
  • Karmienie piersią jest tanie i wygodne. Pokarm matki jest zawsze świeży, gotowy do podania i dostosowany do potrzeb dziecka. Nie trzeba go przygotowywać, podgrzewać, sterylizować butelek. Karmienie naturalne nie obciąża domowego budżetu i stanowi dobrą inwestycję w przyszłość dziecka, bo wzmacnia jego odporność i chroni przed wieloma wydatkami na leki i lekarzy.

 

6 zasad karmienia piersią

 

1. Nie czekaj z karmieniem na płacz

Zdecydowanie łatwiej jest nakarmić spokojne dziecko, niż zdenerwowane i głośno płaczące. Maluszek zwykle stopniowo wysyła nam sygnały świadczące o tym, że jest już głodny. Może postękiwać, a nawet mlaskać czy cmokać. Usta będzie próbował układać jakby do ssania. Będzie też odwracać główkę w kierunku, gdzie coś dotyka do jego policzka czy brody, np. fragmentu becika czy kocyka, w który jest zawinięty. Gdy zauważysz te symptomy nie zwlekaj, tylko przystaw jak najszybciej malca do piersi.

Płacz to ostateczny sygnał, świadczący o tym, że dziecko jest już bardzo głodne. W takiej sytuacji musisz się liczyć z tym, że rozkrzyczanego maluszka będzie Ci trudniej nakarmić. Dodatkowo wzrasta ryzyko pojawienia się kolki, bo zdenerwowane dziecko podczas ssania piersi może nałykać się powietrza.

 

2. Karm dziecko na żądanie, nie trzymając się sztywno godzin karmienia

Nasze babcie karmiły nasze mamy z zegarkiem w ręku, co 3-4 godziny. Obecnie zaleca się, by dzieci karmić na żądanie, przynajmniej 8 razy na dobę.

Pokarm naturalny trawi się dużo łatwiej i szybciej niż mleko modyfikowane, dlatego większość noworodków i małych niemowląt domaga się piersi zdecydowanie częściej, niż co 3 godziny. To całkiem normalne. Żołądek dziecka w tym wieku jest niewielkich rozmiarów i nie jest w stanie pomieścić mleka na tzw. zapas.

Zasada karmienia na żądanie dotyczy dzieci zdrowych, które prawidłowo przybierają na wadze. W przypadku maluchów urodzonych za wcześnie, zbyt słabych lub chorych, które same z siebie nie dopominają się posiłku, może zajść konieczność karmienia piersią, co określony czas, a nawet budzenie dziecka na posiłki.

W przypadku utrzymujących się problemów z wybudzeniem dziecka na karmienie, konieczna jest konsultacja pediatry celem wykluczenia choroby u dziecka. Warto też zasięgnąć porady doradcy laktacyjnego, który ustali plan karmienia odpowiedni do stanu i możliwości dziecka.

 

3. Nie rezygnuj z nocnego karmienia

Nie należy rezygnować z karmienia w nocy zbyt wcześnie, ponieważ nocne mleko zawiera więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych od tego dziennego. Wspierają one nie tylko prawidłowy rozwój układu nerwowego malucha, ale nawilżają skórę od wewnątrz i wzmacniają jej ochronną barierę.

Dodatkowo w nocnym mleku jest wyższe stężenie tryptofanu. Jest on odpowiedzialny za produkcję melatoniny, która jest potrzebna maluchowi do odpoczynku i snu.

Nocne mleko jest szczególnie zalecane dzieciom z problemami z przyrostem wagi, ponieważ jest bardziej kaloryczne od tego dziennego.

 

4. Nie dokarmiaj dziecka karmionego tylko piersią, jeśli nie ma takiej potrzeby

Są mamy, które uważają, że mają zbyt małe piersi i nie są w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości mleka. Wydaje im się wtedy, że ich dziecko przez to nie najada się, w wyniku czego ciągle płacze i wciąż domaga się piersi.

To właśnie ten moment, kiedy mamy decydują się podać maluchowi porcję mleka modyfikowanego, aby ten mógł się wreszcie porządnie najeść. Niestety niejednokrotnie decyzję o wprowadzeniu mieszanki podejmują w wyniku namowy otoczenia – babci, cioci czy koleżanki, której również się wydawało, że dziecko się nie najada.

Podając maluchowi sztuczne mleko, tak naprawdę zmniejszasz nie tylko jego zapotrzebowanie na Twój pokarm, ale również ilość produkowanego mleka. Im rzadziej przystawiasz dziecko do piersi, tym mocniej obniża się laktacja. Po pewnym czasie może się okazać, że dokarmianie mieszanką będzie niestety koniecznością.

Pamiętaj. Nie wprowadzaj mleka modyfikowanego do diety dziecka karmionego jedynie mlekiem naturalnym, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Jeśli Twój maluszek prawidłowo się rozwija, jest zdrowy i przybiera odpowiednio na wadze, nie ma takiej potrzeby.

 

5. Nie dopajaj dziecka karmionego piersią

Podczas upalnych dni, może Ci się zdarzyć usłyszeć, że Twojemu dziecku chce się na pewno pić. Nic bardziej mylnego. Nie ma potrzeby dopajania malucha karmionego tylko i wyłącznie piersią, ponieważ wraz z mlekiem mamy otrzymuje odpowiednią ilość wody.

Pokarm dostosowuje się do potrzeb dziecka i zmienia się w trakcie doby, a nawet w ciągu jednego karmienia. Na początku z piersi wypływa mleko o większej zawartości wody, które doskonale zaspokaja pragnienie malca. Potem pokarm staje się gęstszy i bardziej kaloryczny, aby nasycić głodne dziecko.

Podając dziecku herbatkę, wodę lub inny napój sprawiasz, że dziecko ma uczucie napełnienia, przez co zmniejsza się jego zapotrzebowanie na mleko. To niestety skraca czas, który malec spędza przy piersi, czego konsekwencją jest zmniejszenie ilości produkowanego mleka.

W upalne dni staraj się, więc przystawiać malca do piersi jak najczęściej. W ten sposób zaspokoisz jego pragnienie, a przy okazji, w naturalny sposób, pobudzisz laktację.

 

6. Znajdź idealną pozycję do karmienia dla siebie i dziecka

Podczas karmienia piersią bardzo ważna jest pozycja, w jakiej to robisz.  Musi być wygodnie nie tylko Tobie, ale również dziecku. W innym przypadku maluch może mieć np. trudność z prawidłowym złapaniem brodawki i nałykać się podczas karmienia powietrza.

Po porodzie możesz się czuć osłabiona i zmęczona, dlatego najwygodniej może być Ci w pozycji leżącej. Jeśli pokarm wypływa z Twoich piersi zbyt szybko i Twój maluszek nie nadąża z połykaniem, przez co się krztusi, wypróbuj pozycję leżącą na plecach, czyli tzw. „pod górkę”.

Po cesarce doskonale sprawdzi się pozycja spod pachy. Dziecko nie będzie wtedy dotykać Twojego brzucha. Możesz z niej skorzystać również podczas zastojów oraz nawałów pokarmowych.

 


 

Więcej informacji na stronie

 

https://www.rodzicpoludzku.pl

Fundusze Europejskie, Program Regionalny

Kontakt

Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr. Tytusa Chałubińskiego

ul. Lekarska 4
26-610 Radom
+48 48 361 51 00 +48 48 361 53 00

Kontakt