Zadzwoń
+48 48 361 51 00
Wyślij
wiadomość
Nawiguj
Jak dojechać?

Ruch to zdrowie

Ruch może zastąpić wiele lekarstw, ale żadne lekarstwo nie zastąpi ruchu

 

Rozwój cywilizacyjny, rewolucja naukowo-techniczna oraz nowoczesne sposoby komunikowania przyczyniły się do ograniczenia aktywności ruchowej oraz rozwoju współczesnych chorób cywilizacyjnych.

Siedzący tryb pracy, samochód, laptop, telewizja unieruchomiły nasze ciało i układ stabilizująco-ruchowy, który aby działać poprawnie wymaga podejmowania aktywności fizycznej minimum trzy razy w tygodniu.

Regularna aktywność fizyczna może przedłużyć nasze życie poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych oraz zdecydowanie poprawiać jakość naszego życia.

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla osób dorosłych w wieku między 18 a 65 rokiem życia wskazują na konieczność praktykowania umiarkowanej aktywności fizycznej przez przynajmniej 30 minut 5 dni w tygodniu lub bardzo intensywnej aktywności fizycznej przez przynajmniej 20 minut 3 dni w tygodniu.


Jak ruch wpływa na nasze ciało?

Kiedy ćwiczymy, nie tylko spalamy kalorie i stajemy się szczuplejsi, ale przede wszystkim poprawiamy kondycję, pomagamy naszemu sercu, wzmacniamy odporność organizmu, świetnie rozładowujemy stres.

RUCH POWODUJE

  • spalanie kalorii,
  • przyspieszanie przemiany materii,
  • ujędrnianie ciała,
  • obniżanie wagi,
  • poprawa kondycji,
  • poprawa samopoczucia,
  • poprawa krążenia,
  • zmniejszanie ryzyka zawału,
  • zwalczanie depresji,
  • wzmacnianie i stabilizacja stawów.

Odpowiedni wybór

Nie każdy rodzaj ruchu jest dobry dla wszystkich. Trzeba dopasować aktywność fizyczną do swoich możliwości, wieku, zdrowia, i przede wszystkim zdecydować się na coś, co lubimy.

Odpowiednio dobrany rodzaj aktywności fizycznej to podstawowa kwestia profilaktyki zdrowotnej. Każdy rodzaj wysiłku fizycznego wiąże się z określonymi zmianami dla naszego organizmu.

Dobierając rodzaj aktywności musimy wziąć pod uwagę, który z rodzajów wysiłku fizycznego jest dla nas bardziej korzystny a przede wszystkim bezpieczny a także dostosować trening do warunków zewnętrznych tj. temperatury i wilgotności powietrza.


Jaki rodzaj ruchu wybrać?

 

Spokojny początek – spacer

Jest bezpieczny i naturalny, mogą go uprawiać wszyscy niezależnie od wieku i sprawności fizycznej. Spacerowiczów nie ogranicza też pogoda. Jesienią wystarczy tylko założyć płaszcz przeciwdeszczowy, kalosze i można ruszać na szlak. A plusów takich wędrówek jest wiele: dotlenienie organizmu, poprawienie sprawności układu oddechowego i naczyniowo-sercowego. Chodząc, spalamy w godzinę 200 kalorii, jeśli trochę przyspieszymy – nawet 300.

Z kijami – nordic walking

Nordic walking jest łatwy i bezpieczny dla każdego. Specjalne kije zmniejszają nacisk na biodra i kolana. Dzięki nim podczas spaceru pracuje też więcej grup mięśni, a zatem spalamy więcej kalorii – około 400 w godzinę.

Trochę szybciej – bieganie

Kosztuje tyle, co nic. Wystarczą dresy, wygodne buty i można ruszać. Najlepiej biegać po śniadaniu (bo na czczo nie jest zdrowo) i w godzinach przedpołudniowych. Nie trzeba się też wcale za bardzo śpieszyć. Może to tylko zaszkodzić. Lepiej biegać wolniej, ale dłużej. Jeśli wytrwamy godzinę, spalimy 400 kalorii.

Szybciej i z muzyką – aerobik

Aerobik to wykonywanie ćwiczeń w rytm muzyki. Wzmacnia mięśnie, polepsza wydolność sercowo-naczyniową, poprawia kondycję. Taki ruch pozwala zachować ładną sylwetkę lub do niej powrócić, jeśli zagubiła się gdzieś przy biurku z komputerem. Ćwicząc w ten sposób, pozbywamy się 550 kalorii.

Na kółkach – rolki

Wystarczy podać liczby: 100 zł za sprzęt i 300 do 800 spalonych kalorii. Przekonani? Alejek asfaltowych w parku i na osiedlach nie brakuje, jest też coraz więcej specjalnych placów, gdzie można pojeździć. Wystarczy tylko chcieć.

Na dwóch kółkach – rower

Przejażdżki najlepiej urządzać sobie poza miastem, gdzie jest cisza i świeże powietrze. Jazda na rowerze świetnie wysmukla uda i łydki, zapobiega też powstawaniu żylaków. Taki miły ruch pozwala pozbyć się od 300 do 600 kalorii na godzinę.

Najlepsze na lato – pływanie

Nie tylko schłodzi rozgrzane do czerwoności ciało, ale pozwoli spalić nawet 600 kalorii. Poza tym pomoże walczyć z bólem kręgosłupa, odpręży i zrelaksuje.

Dla miłośników mocnych wrażeń – piłka nożna i tenis ziemny

Wszyscy, którzy lubią emocje i rywalizację mogą wybrać sport zespołowy albo przynajmniej taki, gdzie mamy jednego przeciwnika. Piłka nożna i tenis poprawiają kondycję i wytrzymałość, wzmacniają mięśnie i świetnie działają na obniżenie ciśnienia tętniczego. Grając, możemy spalić od 450 do 600 kalorii.

W parze – taniec

Jest doskonałą rozrywką, która poprawia samopoczucie i pomaga spalać tłuszcz. Kształtuje też sylwetkę i poprawia wytrzymałość. Godzina tańca towarzyskiego to 180-400 kalorii mniej, a tańcząc salsę, tracimy 400 kalorii.

Fundusze Europejskie, Program Regionalny

Kontakt

Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr. Tytusa Chałubińskiego

ul. Lekarska 4
26-610 Radom
+48 48 361 51 00 +48 48 361 53 00

Kontakt