Zadzwoń
+48 48 361 51 00
Wyślij
wiadomość
Nawiguj
Jak dojechać?

Zawał

Zawał mięśnia sercowego

 

Zawał serca (zwany też zawałem mięśnia sercowego) jest ciężką, nagłą chorobą, która w Polsce co roku dotyczy co najmniej kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Co trzecia osoba z zawałem serca umiera nagle przed dotarciem do szpitala, a łącznie w ciągu pierwszego miesiąca od zachorowania umiera połowa pacjentów.

Zawał serca oznacza obumarcie fragmentu mięśnia sercowego. Spowodowany jest zamknięciem tętnicy wieńcowej przez zakrzep tworzący się na blaszce miażdżycowej. Zawał serca jest choroba zagrażająca życiu- może doprowadzić do zatrzymania pracy serca i nagłej śmierci, lub do jego trwałego uszkodzenia i niewydolności. Na znaczna cześć czynników ryzyka powstawania zmian miażdżycowych mamy wpływ, a więc znacznej części przypadków zwałów można by uniknąć!


 

Objawy zawału serca

  • ból w klatce piersiowej – najczęściej na środku klatki piersiowej, o typie bardzo silnego rozrywania, pieczenia, ucisku lub gniecenia;
  • często towarzyszy mu zasłabniecie, duszność, uczucie strachu.

Ból trwa zwykle ponad 15 minut, może promieniować do szyi, dolnej szczeki, pleców, barków. Zwykle nie ustępuje po stosowanych przez pacjentów w przypadku bólów lekach z grupy nitratów (jak Nitrogliceryna, Sorbonit, Nitromint czy Aerosonit).

PAMIĘTAJ!

Jeśli silny ból w klatce piersiowej nie ustępuje po lekach z grupy nitratów i trwa długo – niezwłocznie wezwij pogotowie.


 

Im szybciej- tym lepiej!

Szybka diagnoza i leczenie- przywrócenie przepływu krwi przez tętnice wieńcowa za pomocą „balonikowania” uratuje serce przed znacznym uszkodzeniem.

W oczekiwaniu na fachową pomoc można sobie pomóc usiłując kaszleć.

Fundusze Europejskie, Program Regionalny

Kontakt

Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr. Tytusa Chałubińskiego

ul. Lekarska 4
26-610 Radom
+48 48 361 51 00 +48 48 361 53 00

Kontakt